"A magyar származású, Svájcban élő szerző messziről pillant vissza a hazai történelmi tájra, melynek nyugtalanító díszletei között megdöbbentően cudar körülmények között cseperedik két gyerek? Talán éppen ő és testvére irodalmi másai. A felzaklatóan nyers, ugyanakkor lenyűgözően őszinte történet azt kutatja, vajon csírázhat-e emberség a történelem által végletesen embertelen létformába lökött szereplőkben, akiket elszakít egymástól a magyar forradalom, és csak felnőttként találnak újra egymásra. A közben eltelt évek során groteszk, keserű szerelmek, súlyos megpróbáltatások révén sodródnak sorsuk beteljesedése felé."
Atomic bomberman javasolta ezt a könyvet nekem. Innen is köszönet neki érte. Azt hiszem enélkül sosem került volna a kezembe. Nem túl csalogató borító, furcsa cím, olyan kiadó, akitől talán még senkit sem olvastam.
A könyvesboltban a Battle Royale ellen megynerte a csatát, azt hiszem az első két oldalának köszönhetően: ebbe a két oldalba annyi cselekmény volt sűrítve, hogy alig vártam a hazaértemet, hogy folytathassam az olvasást.
Az első kisregény furcsa szerkezetű, két-három oldalas történetekre van bontva, amelyek nagyon lényegretörően mesélik el a történetet. A szerkezetre maga a történet ad magyarázatot - legalábbis én úgy értettem, hogy maguk a szereplők írják. A történetek nagyon színesek, néha megdöbbentően naturalisták, olykor kicsit brutálisak is. Mivel nem éltem a regény történetének idejében arra gondoltam, hogy ez akár bele is férhetett.
A második kisregény visszavett a lendületből, lelassultak az események, de mindez nem vált kárára - az izgalom megmaradt. Aztán szépen lassan, oldalról oldalra haladva megjelent a kétely a történetben, a kétely az első regény tartalmát illetően. Nem szeretnék semmit lelőni az izgalmakból, ezért inkább nem is megyek jobban bele. Ennek a második regénynek nem egészen értem miért lett "A bizonyíték" a címe. Talán valaki elárulja majd.
A harmadik regény elején aztán kicsit elkeseredtem, mert attól tartottam, hogy ebből az egészből nem fogok érteni egy szót sem a végén, felborult az eddigi szép kis világ majd szépen - egy keljfeljancsihoz hasonlóan - visszaállt a talpára. Minden apró részlet a helyére került, kiderült ki kiscsoda és mikor hol volt mi okból. Klikk - a kép összeállt.
Összeállt, megértettem, szomorkodtam a végén (talán ez nem poén lelövés, ugye senki nem várt feltétel nélküli happy-endet).
Az egész trilógia legfontosabb helyszíne a Kisváros az osztrák-magyar határ mellet (talán Kőszeg?), a regény hátterében pedig jól felismerhetően lezajlik a magyar történelem 1940-1990-es fejezete, vagy fejezetei.
Ha egy mondatban kellene összefoglalni, akkor: Lendületes, megdöbbentő, szeretni való, csalódást okozó, megnyugtató könyv. El kell olvasni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: High Heels Palace 2018.04.04. 15:46:40
Trackback: tom Ford Heels 2018.04.01. 20:05:51
Trackback: Shoes Women 2018.03.19. 20:06:00
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
picidzé · http://librarian.blog.hu/ 2008.04.04. 16:14:54
spg · http://www.olvasonaplo.hu 2008.04.04. 16:41:38